Jdi na obsah Jdi na menu

Asie

Příspěvky

Arménie - Dort potřeboval uležet

4. 2. 2012

Celý den jsme se toulali po historických památkách Jerevanu. Unaveni, žízniví a hladoví jsme vešli do velkého obchodu s potravinami, několik minut před zavírací dobou.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Asie

Uzbekistan - Prašná bouře v Karši

28. 1. 2010

Venku zase řádil „afgháněc“. Hnědožluté šero padlo na celé Karši i když byly dvě hodiny odpoledne. Žlutá prachová mlha hnaná silným horkým větrem je tak hustá a neprůhledná, že nevidíme dál než na dvacet či třicet kroků. Prach a písek skřípe mezi zuby, dráždí oči, vysušené rty praskají. Přes to, že vítr s námi lomcuje a s obtížemi jdeme, po ulicích se plouží spousta lidí, auta jezdí většinou s rozsvícenými světly.
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Asie

Izrael - Pevnost Masada v Judské poušti

7. 10. 2009

ObrazekHned za branami Jeruzaléma, vystavěného na Judských horách se na východní straně rozkládá Judská poušť. Je to velmi suchá oblast, neboť dešťové mraky přinášené větrem od Středozemního moře se zaráží o 1000 m vysoké Judské hory. Průměrné roční srážky tu dosahují asi 100 mm. Poušť poté prudce klesá až k Mrtvému moři, ležícímu  -408 m pod hladinou Středozemního moře.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Asie

Izrael - Párty na střeše

30. 12. 2008

ObrazekPři toulání Tel Avivem, jsme potkali několik Alešových kamarádů. Žádný z nich neopomenul dodat důležitou informaci: „Určitě přijďte večer do hostelu Hayarkon, Omri otevírá na střeše nový bar a bude tam party. Dva dny jsme to připravovali.

Nedalo se tedy nic jiného dělat. Po desáté večer jsme vešli úzkými dveřmi na značně prostornou střechu hostelu. Vpravo byl malý barový pultík, před ním několik stolků s vysokými stoličkami. Kolem zděné zídky ohraničující střechu stály květináče s rozkvetlými ibišky a oleandry.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Asie

Uzbekistán - Timurův Šachrisabz má 2000 let

29. 11. 2008

ObrazekJedním ze 47 oficiálně vyhlášených kulturních výročí UNESCO pro léta 2002 – 3 je 2000. výročí založení města Šachrisabz.

Zelené město, tak by se mohl přeložit název Šachrisabz (Šahr-i-Sabz) co do velikosti druhého největšího města v Kaškadarské oblasti Uzbekistánu, leží v kotlině rozkládající se na úpatí Zarevšanského hřbetu v nadmořské výšce 658 m

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Asie

Uzbekistán - Šéf v hotelu Dustlik

29. 11. 2008

ObrazekUbytovali jsme se v jediném hotelu „Dustlik“ stojícího mezi několika nízkými topoly na zaprášeném bajsunském náměstí. Je to stará jednopatrová budova s rovnou střechou a s dvaceti dvoulůžkovými pokoji. A se záchodem – dřevěnou boudou , asi sto metrů za hotelem. Vzhledem k našim střevním potížím přetrvávajícím už čtvrtý den, to bude tedy dost náročné.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Asie

Uzbekistán - Zašlá sláva Bajsunu

26. 11. 2008

ObrazekSedím na nízké zídce z hlíny, krosna leží v prachu přede mnou. Kolem dokola žluto – červeno - hnědá, vyprahlá krajina, nikde kousek zeleně. Okolní strmé hory mají barvu stejnou. Je veliké teplo, dobře přes 40 ve stínu. Jako ostatně téměř vždy v uplynulých dnech. Držím v ruce tři lískové oříšky, jež jsem dostal doma před odjezdem pro štěstí a přeji si, aby konečně jelo nějaké auto.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Asie

Uzbekistán - Zbytky slavného města

26. 11. 2008

ObrazekTradičně vstáváme brzo, dokud je ještě přijatelná teplota, chceme udělat první prohlídku celé lokality Kunja Urgenče. Ani není potřeba se nutit do vstávání. Po celou noc jsme kvůli snad nejtěžším náletům komárů po dobu pobytu ani nespali. Dokonce i Igamov se jednou probudil z hlubokého spánku, aby zabrblal pod svůj mohutný knír: "svoloč jedna zatracená" a spal dál. Ovšem nevím, zda se mu jen něco nezdálo.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Asie

Vietnam - Cesta do Dračí zátoky

22. 11. 2008

Konečně máme za sebou Hanoj, kde jsme kličkovali v přeplněných uličkách s naším minibusem za neustálého houkání klaksonu. Ovšem za městem dopravní ruch vůbec neutichá. Silnice směřuje do Haiphongu, spojující přístav s hlavním městem je snad stejně přeplněna cyklisty, auty dobytkem nebo hromadami rozházené rýže připravené k mlácení koly projíždějících aut. Není divu, je to snad nejfrekventovanější silnice ve Vietnamu.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Asie

Mongolsko - Bogd úl

22. 11. 2008

Zdá se to téměř neuvěřitelné, ale v Mongolsku, zemi která má nedozírné rozlohy panenské přírody a snad žádné problémy s výraznými negativními civilizačními jevy, je zřízeno 14 státních přírodních rezervací. Jejich rozloha je téměř 6 milionů hektarů a zahrnují nejatraktivnější fyzicko - geografické oblasti země.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Asie