IV. Historie Klubu H+Z - další aktivity Klubu
Prosiměřická JURTA
V létech 1993, 1995, 1997, 1999,
Na začátku setkání v sobotu ráno se společně za účasti všech účastníků staví na zelené louce pravá mongolská jurta včetně zařízení, obrazů, nábytku a kamínek jako symbol rodiny, přátelství s společného strávení celého dne nabitého programem. Probíhá příprava tradičních mongolských i našich jídel (masové taštičky búdzy, speciální úprava berana, místní guláš či bramboráky…). Další částí programu bývají besedy s promítáním diapozitivů o Mongolsku, videofilmy, výstavy fotografií, folklorní hudební a taneční vystoupení umělců z Mongolska i dětí z místní základní školy. Obrovský ohlas mezi návštěvníky má pro všechny zdatné zájemce otevřený turnaj v mongolském tradičním zápase a různé soutěže. Večer je velký táborák někdy i s ohňostrojem, ale vždy se společnou lidovou veselicí. Druhý den v neděli dopoledne se jurta opět rozebírá a setkání končí.
Mimo společenského významu je i nezanedbatelná ekonomicko podnikatelská stránka setkání. Již třikrát bylo připraveno zajímavé setkání obchodního rady velvyslanectví Mongolska s vedením znojemské Hospodářské komory a jednotlivými podnikateli z okresu i zájemců z celé ČR a dokonce ze Slovenska a Německa.
Ke zdaru Prosiměřické Jurty svým podstatným dílem pomáhá Společnost přátel Mongolska, Pražská Jurta, Klub přátel Asie (všechny sídlí v Praze), obec Prosiměřice, základní škola a postupně celá obec včetně některých spolků a organizací. Díky tomuto společnému pojetí a nepochybně i tradici se na čtvrté Prosiměřické Jurtě sešlo více jak 600 účastníků a celkový ohlas byl mimořádný. Akce se stala nedílnou součástí místního kulturního kalendáře. Termín pořádání Prosiměřické Jurty se postupně ustálil vždy na liché roky (s výjimkou poslední - 2004) a příznivý měsíc červen.
Děti a svět
Protože jsme chtěli naplnit jeden z dalších cílů klubu a nějakým atraktivním způsobem upoutat pozornost dětí a mládeže o cestování, zeměpis a poznávání nejenom naší vlasti, ale i cizích krajů, vyhlásili v roce 1994 první ročník výtvarné a literární soutěže pro mládež nazvanou „Děti a svět“. Přispívali jsme tak osobitou formou k mezinárodnímu poznání a sblížení dětí a mládeže, k vytváření pozitivních, přátelských vztahů oproštěných od xenofobie s prvky oceňování a chápání výtvorů, světa a kultur jiných národů a poučení z nich.
V roce 2000 jsme vydali katalog vítězných a oceněných výtvarných prací Děti a svět. Vybrané literární práce dětí a mládeže jsme postupně otiskovali v jednotlivých ročenkách geografického sborníku Cesty.
Abychom využili mnoha pěkných prací, rozhodli jsme v roce 2001 věnovat nejhezčích 100 výkresů na výzdobu chodeb a prostorů v domově důchodců „Pohoda“ v Prosiměřicích. Několik desítek výkresů jsme také darovali na výzdobu chodeb Obecního úřadu a Základní školy v Prosiměřicích. Každým rokem jsme z vítězných a vybraných prací uspořádali v místním Kulturním domě výstavu nejenom pro veřejnost, ale i pro účastníky setkání CESTY.
Ovšem postupně klesala kvalita výtvarných prací i účast jednotlivých škol a účastníků. Proto jsme se rozhodli v roce 2005 inovovat celou soutěž i s jiným názvem Svět 2005 (resp. Svět a příslušný rok vyhlášení). Zrušili jsme kategorii výtvarný projev a o to víc jsme preferovali fotografické vyjádření, počítačovou grafiku, literární příspěvky v elektronické podobě. Vše jsme požadovali zasílat pomocí internetu na naši e-mailovou adresu. Klub byl vyhlašovatelem a organizátorem, garantem soutěže Obecní úřad a Základní škola Prosiměřice, Společnost přátel Afriky a Společnost česko – arabská v Praze, Klub Asia – Pražská Jurta.
Většinou v průběhu každoročního setkání CESTY v Prosiměřicích jsme nepravidelně vystavovali klubové archivní fotografie z jednotlivých akcí a setkání, vybranou korespondenci, výstřižkový archiv. Delší dobu jsme ale uvažovali o vytvoření nějaké větší výstavy, která by představila činnost klubu širší veřejnosti mimo náš region. V archivu jsme měli a máme řadu materiálů, dokumentů a fotografií, takže s náplní nebyl problém. Jen to dát dohromady. Velice v tom pomohla svými zkušenostmi Květoslava Poláková, která ze své profese kurátorky historických sbírek Jihomoravského muzea ve Znojmě odborně zajišťuje a organizuje celou řadu výstav.
První výstavu jsme uspořádali k 10. výročí klubu v roce 1997 v zasedacím sále Obecního úřadu v Prosiměřicích. Výstavu, která byla otevřená od 1. září do 5. listopadu navštívili celkem 581 návštěvníků.
Druhou výstavu, která byla podstatně větší, zaujímala 25 panelů (110 x
Po několika měsících se konečně dostala naše výstava také do Znojma, kde byla 18. dubna 2003 za značného zájmu slavnostní vernisáží otevřena v Domě umění. Ve Znojmě ji shlédlo 628 diváků.
Internetová prezentace
Protože internet je médium, které doslova zaplavilo společnost, projevili jsme zájem prezentovat klub na vlastních webových stránkách. Problém byl v tom, kdo nám stránky zhotoví a bude je spravovat. Iniciativy se ujal Jarda Hladík, junior a jeho kamarád student a budoucí programátor Luboš Šlapák. Prakticky si na jejich tvorbě ověřoval co se postupně naučil. První klubové stránky spatřily světlo internetového světa v roce počátkem roku 2002. Postupně jsme je zaplňovali texty a fotografiemi a měli pochopitelnou radost z každé návštěvy stránek. V roce 2004 byly stránky inovované s novou grafikou i rozšířeným obsahem. V současné době jsou stránky neaktivní vzhledem k ukončení činnosti Klubu v roce 2015.
Pro širokou, nejen místní veřejnost jsme v Prosiměřicích v roce 1993 zahájili jarní a podzimní bloky cestopisných přednášek cyklu „Širým světem“ a desítky dalších přednášek ve Znojmě, Brně a řady dalších míst. Využíváme vlastní archivy s několika tisíci diapozitivy, klubového i vlastního archivu videofilmů a v současné době máme tisíce snímků v digitální podobě nahrané na CD.
Přednášky s promítáním diapozitivů jsme pořádali v dokonale zatemněné vinárně pod Kulturním domem v Prosiměřicích a později v zasedací místnosti Obecního úřadu. Po přednášce byla podle zájmu účastníků beseda a vždy malá zeměpisná soutěž. Výherci z řad posluchačů obdrželi drobné ceny. Témata promítání diapozitivů s naším komentářem byla různá. Procestovali jsme téměř celou Evropu, ale také Japonsko, Vietnam, Mongolsko, Izrael, státy severní Afriky. Promítali jsme snímky ze všech zemí, které jsme do té doby navštívili. V několika případech se k nám jako lektor přidal MVDr. Stanislav Mikulášek.
Naše přednášky si získaly oblibu i určitý okruh příznivců, jejichž účast se pohybovala přibližně do 25 posluchačů. Propagaci jednotlivých bloků přednášek se ujal regionální tisk Znojemsko. A dokonce na některé přednášky přijížděli zájemci ze Znojma.
Z důvodů osobního, pracovního a jiného vytížení na naší straně a také pro změny provozovatelů vinárny jsme postupně v roce 1999 od pořádání pravidelných přednáškových bloků ustoupili.
Pohlednice
Vzhledem k velkému klubovému fotografickému archivu jsme chtěli některé snímky zúročit formou vydání pohlednice. V roce 2000 spatřila světlo světa první klubová pohlednic a posléze dvě další. Jedna z pohlednic byla vydaná specielně k setkání přátel Mongolska nazvané JURTA.
Od počátku existence klubu a pořádání setkání cestovatelů CESTY v roce 1988 jsme si byli vědomi potřeby zachovat co nejvíce textu přednesených na Cestách, které vždy obsahují unikátní informace i osobní zážitky autorů v trvalé podobě.
Řada našich ročenek – sborníků tak byla zahájena již v roce
Do roku 1991 byl na obálce jednobarevný znak klubu a od roku 1992 jsou sborníky číslované a hlavně mají barevnou obálku, od čísla 10 barevné fotografie i na vnitřní straně přebalu, čísla
Vedle geografických sborníků CESTY a klubového zpravodaje Speciál Globe jsme vytvořili ediční řadu Svět.
V roce 1996 jsme byli požádáni tehdejším Obecním úřadem v Prosiměřicích, abychom zpracovali při příležitosti 770. výročí první písemné zprávy o naší obci menší publikaci prezentující mládeži a obyvatelům stručnou historii Prosiměřic. Stalo se a právě při té příležitosti vznikl nápad založit Edici Svět, v níž by vycházely větší samostatné vlastivědné práce, cestopisy, které přesahují rámec reportáží ve sborníku CESTY. Tím získáváme a nabízíme větší prostor autorům pro ucelenější, souvislejší reportáže a zážitky z poznávání domova i světa. V této edici mohou publikovat své cestopisy všichni naši příznivci, kteří projeví zájem a kontaktují nás na adrese klubu. Protože klub nemá licenci, všechny publikace vydáváme vlastním nákladem za finanční pomoci sponzorů a z inzerátů, prostřednictvím Nakladatelství a vydavatelství MONDO – Mgr.J. Polák, Prosiměřice nebo Vydavatelství Večeřa, Bačice. K datu vydání této publikace v září 2007 jsme zatím vydali sedm titulů. Některé jsou ještě k dispozici na setkání Cesty:
* Hladík, J., Polák, J., Poláková, K. : Prosiměřice 1226 – 1996. OÚ Prosiměřice, str.76, 1996. Na základě četných historických dokumentů, archívních materiálů, kronik a pamětí občanů je v publikaci zpracovaná stručná historie obce Prosiměřice od roku 1226 po současnost.
* Hladík J., Polák J., Šíma J.: Mongolsko – Jurta. SPM Praha a Kc H+Z GLOBE – edice Svět, str. 64, MONDO 1997.
Informativní publikace vydaná k příležitosti pořádání setkání JURTA 1997. Jsou tu shrnuty základní informace o Mongolsku, našich tradičních vztazích s Mongolskem, tradice setkání JURTA pořádané Společností přátel Mongolska v Praze, jak cestovat do Mongolska, expedice a výpravy a další.
* Poláková K., Polák J. : Kolem světa I., Kc H+Z GLOBE – edice Svět, str.64, MONDO 2001. Výběr reportáží z cest po Evropě, Asii a Africe. Text je doprovázený 6 barevnými a 47 černobílými fotografiemi autorů.
* Hladík, J.: Na shledanou v Izraeli. Kc H+Z GLOBE – edice Svět, str.76, MONDO 2002. Cena 60,- Kč.
Zážitky ze země, kterou přes padesát let zmítají obrovské problémy vztahů s Palestinci a ostatními arabskými sousedy, země bohaté na velké množství historických a biblických památek, místa vzniku tří světových náboženství, nádherné přírody a pestrých lidských osudů a orientálního prostředí. V příloze jsou odkazy na www, řada praktických informací a adres, přehled studijní literatury.
* Hladík J.: Oblast Ponazyreva – jen letopočet se změnil (Rusko) Kc H+Z Globe, Vydavatelství Večeřa 2006, str.44. Barevná příloha a černobílé fotografie v textu. Cestopisné povídání z návštěvy a pobytu v oblasti vzdálené
* Kříž V.: Znovu na toulkách. Kc H+Z Globe, Vydavatelství Večeřa 2006, str. 64. Příloha se 13 barevnými fotografiemi a černobílými v textu. Další část reportáží z několika světadílů, která autor navštívil při svých toulkách světem.
* Poláková K., Polák J.: Kolem světa II., Kc H+Z Globe, Vydavatelství Večeřa 2006, str. 64. Příloha s 20 barevnými fotografiemi a v textu s černobílým fotografiemi. Pokračování cestopisných reportáží z různých míst Evropy a Asie.
SPECIÁL GLOBE
Časem korespondence v klubu přiměřeně narůstala tak, jak jsme rozesílali dopisy a zejména pozvánky na klubové akce jednotlivým příznivcům klubu a dalším zájemcům. Postupně jsme pociťovali potřebu problém vyřešit jinak, nějakým věstníkem či zpravodajem, kde by byla nejen pozvánka na klubovou akci, ale i další informace které jsme chtěli předat dál.
Tak vznikl nápad vydávat zcela nepravidelně podle potřeby zpravodaj nazvaný Speciál GLOBE. První číslo spatřilo světa v dubnu
Rozesílání zpravodajů se osvědčilo, a tak jsme se rozhodli, že budeme pokračovat dál, ale v poněkud upravené formě. Cílem bylo také větší sepětí vedení klubu s příznivci a členy. V květnu 1999 vyšlo č. 11 již v nové podobě. Změnili jsme formát na menší, praktičtější A 5, začali Speciál vydávat nejméně 2 x ročně a rozesílat zdarma všem, kteří se v minulém roce zúčastnili setkání CESTY. V roce 2006 jsme se rozhodli vydávat zpravodaj pravidelně 4 x ročně v souladu s jednotlivými ročními obdobími (jaro, léto, podzim, zima) a zdarma jej zasílat elektronicky nebo klasickou poštou všem účastníkům minulého ročníku setkání CESTY. Zpravodaje jsou postupně uveřejněné na našich klubových stránkách. Struktura a obsah zpravodaje je nepravidelný sestávající z následujících částí:
* Drobná cestopisná reportáž včetně foto, mapek či perokreseb (volné příspěvky členů)
* Kdo je kdo – miniseriál v němž stručně představujeme čestné členy klubu, cestovatele, krajany v zahraničí mající vztah k cestování a další osobnosti z okruhu zaměření klubu.
* Kaleidoskop drobností a zajímavostí
* Ze života klubu – osobní výročí členů, výstavy, nové knihy vydané našimi členy, různá sdělení, programy akcí našeho klubu, listárna atd.
* DEXIC - databáze expedic a individuálních cest