Historie kaktusářství na Znojemsku II.

Celostátní organizace Svaz českých kaktusářů se naprosto nehodil a nevyhovoval tehdejším politickým orgánům, protože byl samostatným subjektem, nebyl součástí tzv. Národní fronty, vznikl v roce 1967 v období tzv. Pražského jara. A navíc naše činnost byla ve spojení s „nešťastným výskytem kaktusů pouze v Americe“ (toto je citace jednoho politického pracovníka), tak trochu podezřelá. Tak se stalo, že jsme byli násilně včleněni pod Československý ovocnářský a zahrádkářský svaz do všezahrnující Národní fronty.
Nastalo období vyplňování samých nesmyslných otravujících hlášení, zjišťování stranické
příslušnosti, co kdo dělal před rokem 1948 (většina z nás se narodila po tomto datu!) a po a před rokem
1968, brigády, navštěvování zahrádkářských schůzí atd. Jako bezpartijní předseda klubu jsem
měl dosazený „dohled“ straníka. Naštěstí byl velmi rozumný a jeho dohled byl zcela formální. A tak
vždy koncem roku zapracovala tužka a hlášení se v mžiku vyplnilo. Nenechali jsme se otrávit
ideologickou byrokracií a podařilo se nám důsledně udržet klub prostý jakékoliv političnosti, čistě na
odborné úrovni. A ta se opravdu zvyšovala.
Vstavy kaktusů ve Znojmě a ve Vranově nad Dyjí
První výstavu kaktusů, kterou jsme se představili veřejnosti, jsme uspořádali již 11. června 1971 v sále Domu pionýrů a mládeže na Havlíčkově ulici ve Znojmě. Na výstavu nám tehdy, mimo sbírkových rostlin členů, zapůjčily rostliny ze sbírky Technické a zahradní správy města Znojma. Největší kolekci rostlin vystavovali pánové Jan Jánský, Pavel Kovářík, Pavel Pelíšek, František Melán, Jan Hadroušek, Oto Bouda ze Znojma a pánové Karel Rychlík z Lechovic, Bohumil Holý ze Stošíkovic a unikátní kolekci vystavoval pan Bohuslav Hladký z Dobřínska. Pan Melán navíc obohatil expozici rostlin o své krásné pastelové kresby kvetoucích kaktusů, rozvěšených po zdech místnosti. Výstava měla nečekaný úspěch, který nás všechny pochopitelně podnítil v další činnosti. Další výstavy následovaly jedna za druhou a staly se každoročním vyvrcholením naší činnosti. Vždy o nich psali v okresních novinách Znojemsko či ve Zpravodaji MěOB a samozřejmě v našich Kaktusářských informacích.
Atraktivní a zajímavé byly výstavy venku na nádvoří v Domě umění, kde nám je povolil zrealizovat tehdejší ředitel JMM dr. Vědomil Vildomec. Ovšem největší popularitu získaly až v zámku ve Vranově nad Dyjí, kde celá expozice stovek rostlin byla opět pod širým nebem. Velmi vstřícný ke kaktusářům i kaktusům byl správce pan Karel Janíček. Výstavy v areálu zámku bývaly celý týden a byly příjemným oživením nádherného zámku.
Uspořádat výstavu stovek rostlin vyžadovalo nejen obrovský kus organizační práce, ale také fyzické námahy i financí. Jen ten svoz a rozvoz rostlin, panelů, stojanů, stolů a desítky jiných věcí! Denní informační služby na které jsme si brali dovolenou, dojíždění do Vranova a mnoho dalšího. Nebylo snad jediného kaktusáře, který by nějakým způsobem nepřiložil ruku k dílu. Kladný ohlas široké veřejnosti byl tou největší odměnou, jaké se nám mohlo dostat. Nakonec dodnes o tom svědčí četné zápisy v návštěvní knize.
(pokračování)
III. vVýstava kaktusů v Domě umění ve Znojmě v roce 1973(foto vpravo a dole)
Karel Němec z Rokytné a Ing. Jaromír Stehlík , Pavel Kovářík oba ze Znojma(foto vpravo dole )