Mladá vína 2009 v Prosiměřicích
Dnes po masívních reklamách v médiích z posledních let je již všeobecně známo, že 11. listopadu na svátek Sv. Martina se u nás oficiálně zahajuje sezona mladých Svatomartinských vín, která jsou pro tuto příležitost speciálně vyráběna a jsou určena k rychlé spotřebě nedočkavé vínomilné veřejnosti. Ovšem ostatní odrůdová mladá vína, jež jsou stěžejními výrobky každého vinařství jsou jakoby stranou mediálního zájmu a informování veřejnosti, čekají na přechutnávání vinaři nebo skupinami vinařů. Tato vína jsou posuzována, hodnocena a podle výsledků se s nimi dál pracuje tak, aby byla zaručena odrůdovost, kvalita atd., prostě všechno to, co spotřebitel od jednotlivých vín požaduje a očekává. Taková přechutnávání jsou nezbytnou nutností a dějí se téměř denně přímo ve sklepích jako součást technologického postupu. Stále častě se objevují mladá vína na menších soukromých či veřejných degustacích, která bývají v posledních létech stále více spojována s jejich okázalým posvěcením a křtěním.
Vloni před vánocemi jsem našel v poštovní schránce pozvánku na „Setkání přátel vín“. Celá akce se uskutečnila dva dny před koncem roku. Po upozornění, že má každý sebou donést dobré ale i třeba špatné nové víno a nějaké to občerstvení, jsem se rozhodl pozvání využít a na degustaci mladých vín jít. Nelitoval jsem, bylo to příjemné setkání o kterém jsem vloni psal na portálu O víně www.ovine.cz . Pozvánku na letošní ochutnávání mladých vín ročníku 2009 jsem obdržel osobně od úspěšného malovinaře Pavla Dohnala, jednoho z organizátorů degustace. V roce 2000 inicioval tehdejší starosta Prosiměřic a zapálený vinař Jan Kuřitka s několika přáteli a stejně nadšenými vinaři na konci roku setkání s přechutnáním několika vzorků vlastních vín. Postupně se z tohoto prvního setkání stala tradice (s svouletou přestávkou) a letos to bylo již pošesté co se ve vinárně na Střelnici, která je dnes téměř obklopena nově zastavěnou části obce, sešlo asi patnáct pozvaných vinařů a příznivců vína. Sešli jsme se v úterý 29. prosince v poněkud jiné a bohužel méně početné sestavě nežli vloni, přišli někteří vinaři z Prosiměřic, Vítonic, Bantic, Lechovic a Práčí aby přechutnali, ohodnotili a hlavně si popovídali o svých vínech a problémů kolem. V příjemném prostředí
vinárny bylo na barovém pultu vyrovnaných 38 vzorků 15 odrůd převážně bílých vín. Až na čtyři výjímky (nejsou zahrnuty do uvedeného počtu) to byla mladá vína ročníku 2009. Nejvíce byl zastoupený Ryzlink rýnský (6 x), Veltlínské zelené (6x) a Müller – Thurgau (4x). Hrozny byly podle informací, které vinaři na ochutnávce řekli buďz vlastních vinic (viniček), nebo ze Špičáku z Kyjovic, U tří dubů ze Stošíkovic nebo ze Tří dílů z Těšetic. Libor Tvarůžek předem připravil a všem rozdal degustační listy s tím, že se bude ochutnávat naslepo bez udání výrobce a po každém šestém vzorku se provede otevřená diskuse a odtajnění vinařů aby individuální hodnocení nás všech bylo objektivní a bez jakýchkoliv zábran. Bylo navrženo jednoduché hodnocení podle pětibodové stupnice. Hodnocení probíhalo profesionálně jako na nějaké významné soutěži. Vždy po šestém vzorku se rozproudila diskuse, vyhodnocení nejlepšího vzorku a poté odtajnění výrobce. Hodnotili jsme se bílé směsky (Bergmann, Dohnal M., Miko) a vína následujících odrůd:
Ryzlink vlašský (Miko, Tvarůžek), Veltlínské zelené (Venhuda, Balík, Miko), Müller -Thurgau (Buřič, Dohnal P., Kuřátko), Ryzlink rýnský (Mikulášek, Dohnal P., Kuřátko, Tvarůžek, Buřič,Venhuda), Rulandské šedé (Tvarůžek, Miko, Dohnal P.), Sauvignon (Dohnal P., Miko, Tvarůžek), Muškát moravský (Dohnal, Mikulášek), Czerségy (Dohnal P.), Pálava (Tvarůžek), Tramín červený (Miko, Buřič), Rulandské bílé (Buřič), Svatovavřinecké rosé (Tvarůžek), Frankovka (Tvarůžek), Svatovavřinecké (Tvarůžek), Laurot (Tvarůžek).
Z bílých vín mně nejvíc chutal Ryzlink vlašský (Miko - Bantice), Veltlínské zelené VH (Miko, Venhuda - Vítonice), Ryzlink rýnský PS (Venhuda, Dohnal P. - Lechovice), Rulandské šedé (Tvarůžek - Prosiměřice), Sauvignon PS (Dohnal P., Tvarůžek, Miko) a naprosto pro většinu nečekaně vynikající Czerségy (Irsay Oliver x Tramín červený) Pavla Dohnala z hroznů z Ampelosu z Vrbovce. Z červených vín to byla Frankovka a skvělý Laurot, obojí vína Libora Tvarůžka z Prosiměřic. Zavítá li někdo ze čtenářů do našeho regionu, třeba vína některých jmenovaných vinařů, jejichž vína mně oslovila ochutnáte, docela bych to doporučoval. A pokud ne, tak další příležitost bude v březnu na místní výstavě vín v Práčích, Těšeticích nebo v Horních Dunajovicích, případně v Tasovicích. O všech těchto výstavách jsem psal na portále O víně – www.ovine.cz . Takové malé degustace mladých vín místních vinařů mně, vždy lákají jistou tajuplností a napětím, zda objevím zajímavá vína malovinařů, která pár desítek kilometrů od obce už nikdo nezná. A téměř vždy se něco dobrého a zajímavého našlo!
Asi čtyři či pět vzorků vín jsme ohodnotili jako problematické až špatné (a následně proběhla zajímavá diskuse proč tomu tak je a jak je případně upravit), ale ostatní, které jsme ochutnali byly dobré až vynikající. Rozdíly které mezi nimi byly jsou normální, jsou to vína mladá a zkušenost, čas a umění vinaře může ledacos zlepšit nebo naopak.
A protože se rozproudila příjemná uvolněná debata se spoustou legrace, pozval nás Libor Tvarůžek, co jsme stále ještě diskutovali nad vzorky do jejich nedalekého archivního sklepa. A bylo nejenom se na co dívat, protože archivní sklep obou Tvarůžků (otce Josefa a syna Libora) je velice pečlivě upravený, perfektní, ale i ochutnávat skvělé vzorky, které Libor otevřel. Je dobře, že starobylá vinařská obec Prosiměřice společně s agilními vinaři se aktivně snaží propagovat nejenom místní vína, ale i vína z okolních vinařských obcí. Příjemná akce skončila, rozcházeli jsme se domů sice s dalekou ale příjemnou vidinou příštího konce roku opět u sklenky mladého vína nového ročníku 2010.