Jdi na obsah Jdi na menu

Evropa

Příspěvky

Francie - Vinice Clos Montmartre

20. 7. 2015

p7050134.jpg „Monsieur, víte, že máme v Paříži také vinici?", zaskočil mne číšník v příjemné kavárničce Les Pastos, když donesl druhou sklenku červeného Bordeaux AOC 2010. Nevěděl jsem. A hned mi o"Monsieur, víte, že máme v Paříži také vinici?", zaskočil mne číšník v příjemné kavárničce Lechotně poradil, jak vinici na Montmartru najít.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Evropa | Fotografie: Vinice Clos Montmartre v Paříži

Rakousko - Sklep Lindenkeller v Retzu - tip na výlet

27. 6. 2015

p9250005.jpgStarobylé vinařské město Retz ležící v sousedním Rakousku asi 8 km od Znojma, má velice bohatou a pestrou historii. Bylo založeno koncem 13. století pány z hradu Hardegg na křižovatce dvou významných obchodních cest. V roce 1425 bylo město vypáleno husity, v polovině 15. století však bylo obnoveno a obdařeno významnými obchodními privilegii na obchod se solí, obilím a hlavně s vínem. 

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Evropa | Fotografie: Lindenkeller Retz

Montenegro - Crkva Sveta Petka Sutomore

13. 3. 2014

p7080042.jpgKostelík sv. Petka se krčí na malém, neproniknutelnou maccchií zarostlém kopci, nedaleko od značně vyššího kopce se skalnatým vrcholem zastavěným starou tureckou pevností Haj Nehaj. Zdálky trosky pevnosti zcela splývají s vápencovým okolím tak dokonale, že vytvářejí dojem nějakého rozeklaného skalního vrcholku jakých tu je nespočet.

 
Celý příspěvek

Rusko - Jak se děda učil rusky

7. 2. 2012

skenovat0001.jpgNa místě bývalého dřevěného přístřešku pamatujícího pionýrské doby budování Severní dráhy, stojí asi tři roky nově vybudované nádraží. Moderní nádražní budova se vyjímá mezi dřevěnými domy v pozadí, na jejímž boku je velký nápis PONAZYREVO. Prosklený přízemní pavilon s čekárnou, jízdními řády, různými místnostmi, pokladnami. Prostě normální nové, pěkné nádraží. Ovšem asi padesát metrů od budovy stojí částečně zastřešená stará prkenná ohrada.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Evropa

Francie - Vinice na Montmartru

8. 10. 2011

p7050124.jpgPaříž je fantastická, skvělá, úžasná, dalších přívlastků je nespočet a vůbec jsem do města ale i celé Francie zakoukaný od prvních lekcí francouzštiny kdysi dávno u profesora Maštery na gymnáziu ve Znojmě.  Ve městě nad Seinou je stále něco k objevování, něco nového, i když je to třeba stará a pro mnohé známá záležitost. Něco podobného se stalo před několika dny i nám.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Evropa

Řecko - Tajemný žertík olympských bohů

3. 11. 2010

obrazek1.jpg„Dnes navečer si zajedeme do Lifidry. Není to daleko, tam v horách“ a mávl rukou směrem zalesněnému masivu Olympského pohoří. „Uvidíte něco, co jste asi nikdy neviděli“, řekl trochu tajemně Michalis a dodal:: “je to naše velká záhada, autobus se rozjede bez řidiče do kopce, voda teče do kopce, no uvidíte sami. Jo a nezapomeňte si sebou vzít plechovky s pivem a PET lahev s vodou. Uděláme si malý závod“.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Evropa

Rakousko - 75 let od zahájení provozu vysokohorské silnice Grossglockner Hochalpenstrasse

22. 5. 2010

 

Obrazek

Celou vysokohorskou silnici z Heiligenblutu ale i z opačného směru z Fuschu jsem v uplynulých létech projel několikrát, ale vždy usazený v pohodlném autobuse či autě.

 
Celý příspěvek

Rusko - Moskevská letiště

17. 11. 2009

ObrazekKonečně jsme ucítili lehký náraz a naše letadlo přistálo na letišti v Šeremetěvu. Po celkem rychlém odbavení procházíme halou ven před letiště. Ještě se otáčím k velké prosklené hale, kde jsme vloni trávili další tři dny čekáním na letadlo do Prahy s vidinou, že se možná, když to dobře půjde, do měsíce dostaneme přece jenom domů!
 
Celý příspěvek
| Rubrika: Evropa

Chorvatsko - Granátová jablka jsou symbolem přátelství, hojnosti a lásky

31. 5. 2009

ObrazekObrazekDalmatské pobřeží je přitažlivé pro suchozemské našince nejen kouzelnými zátokami s neméně kouzelnými a malebnými městečky, vesničkami a nakonec i moderními rekreačními středisky, plážemi, středomořskou atmosférou a  pohodou.  Překrásné je především přírodními krásami, bílými vápencovými horami porostlými sytě zelenou macchií  v kontrastu s modří oblohy a moře.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Evropa

Chorvatsko - Vrbnik a jeho proslulé víno vrbnicka žlahtina

31. 5. 2009

ObrazekZ pláží, parků a hotelů přímořských lázní Crikvenica ležící na stejnojmenné Crikvenické riviéře oblasti Kvarneru v Chorvatsku je vidět, mimo malé vesnice Šilo, skalnatá a pustá část pobřeží nedalekého ostrova Krk. Se svými 409 čtverečnými kilomentry je Krk největším ostrovem v Jadranském moři. Zatím co v Crikvenici jsou na plážích a  ulicích  desetitisíce rekreantů a turistů, doslova dovolenkový blázinec po celých čtyřiadvacet hodin, protější pobřeží Krku je klidné.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Evropa